more from
Thin Man Records
We’ve updated our Terms of Use to reflect our new entity name and address. You can review the changes here.
We’ve updated our Terms of Use. You can review the changes here.

Kobiety

by Kobiety

/
 • Digital Album
  Streaming + Download

  Includes unlimited streaming via the free Bandcamp app, plus high-quality download in MP3, FLAC and more.

    25 PLN  or more

  You own this

   

1.
Marcello 03:59
2.
3.
Notre Lune 03:24
4.
5.
6.
7.
8.
Nad antenami 04:18
9.
10.
11.
12.

about

W 15 urodziny Kobiet wytwórnia Thin Man Records wznawia debiutancki album zespołu, uznawany dziś za pozycję klasyczną, jeśli chodzi o dorobek rodzimej fonografii. Sztandarową piosenką z krążka jest przyjemny niczym morska bryza na sopockim Monciaku utwór „Marcello”, który pomimo swego wyrafinowania z powodzeniem radził sobie radiowych playlistach. Płyta po raz pierwszy ukazuje się na winylu. Dostępna będzie w dwóch wersjach – limitowanej do 100 egzemplarzy półprzeźroczystej brązowej oraz klasycznej czarnej.

Premiera albumu odbędzie się w trakcie OFF Festivalu 2014, gdzie Kobiety zagrają na głównej scenie specjalny koncert z całym materiałem z debiutanckiego krążka.

Tak o płycie pisał w 2001 roku w Machinie Grzegorz Brzozowicz:

»Po jassie, totartowych klonach i ściankowej alternatywie Trójmiasto serwuje nam inteligentny pop. I jest się z czego cieszyć. Kobiety grają sentymentalno-nostalgiczny pop wywodzący się w prostej linii z Gdańskiej Sceny Alternatywnej lat 80. Myślę tu o kapelach Bóm Wakacje w Rzymie, wczesnej, romantycznej Aptece czy powstałej nieco później żeńskiej grupie Oczi Cziorne. Już otwierający album, singlowy "Marcello", będący hołdem dla kina włoskiego i w szczególności aktora Marcello Mastroianniego wprowadza nas w specyficzny, nieznany w naszym popie klimat. Staromodny klawisz (gra na nim gościnnie Maciej Cieślak ze Ścianki, zarazem producent albumu), melodyjna muza o koktajlowym zabarwieniu nieobecna w naszym komercyjnym, jak i państwowym radiu oraz teksty z bajki zrozumiałej tylko przy podmuchu morskiej bryzy. Są to klimaty bliskie Stereolabowi, nawet tekst "Notre Lune" jest po francusku, ale Nawrockiemu bliższy jest niehurgoczący Sonic Youth ("Z mieszkania nade mną", "Toshiro Pirania"). Czasem Kobiety pofunkują ("Kaszubski szaman"), albo lekko poimprowizują ("Nad antenami") lub nawet poświrują ("Ledwo mówię"), ale wszystko to są mniej lub bardziej zakręcone piosenki. Gościnnie pojawiają się jassowcy Olo Walicki i Mikołaj Trzaska.«

credits

released August 1, 2014

2014 Thin Man Records

GRZEGORZ NAWROCKI GŁOS, GITARY
ANNA LASOCKA GŁOS, GITARA BASOWA (DRAPAKI – 11)
PRZEMEK MOMOT PERKUSJA, PĘTLE (TALERZ RYTUALNY – 4)

GOŚCINNIE
MACIEJ CIEŚLAK KLAWISZE, GITARY (TALERZ – 11)
ORAZ MIKOŁAJ TRZASKA KLARNET BASOWY, SAKSOFONY (8, 9, 11)
OLGIERD WALICKI WYKONANIE PARTII BASU (4, 5, 10)
SŁAWEK URBAŃSKI WYKONANIE PARTII BASU (1)

SŁOWA GRZEGORZ NAWROCKI
(POZA 3, 7 – ANNA LASOCKA, 6, 8, 10 – GRZEGORZ NAWROCKI I ANNA LASOCKA, 11 – SAKJA PANDITA - TŁUMACZENIE IRENEUSZ KANIA)
MUZYKA GRZEGORZ NAWROCKI, ANNA LASOCKA, PRZEMEK MOMOT
(POZA 3, 7, 10 – GRZEGORZ NAWROCKI, ANNA LASOCKA, PRZEMEK MOMOT, MACIEJ CIEŚLAK, 11 – GRZEGORZ NAWROCKI, ANNA LASOCKA, MACIEJ CIEŚLAK)

REALIZACJA
ADAM TOCZKO, SZYMON SIEŃKO ELEKTRA STUDIO, GDAŃSK, SIERPIEŃ 2000
MACIEJ CIEŚLAK STUDIO IM. A. MICKIEWICZA, SOPOT, JESIEŃ 2000
MIX MACIEJ CIEŚLAK
MASTERING GRZEGORZ PIWKOWSKI
PRODUKCJA MUZYCZNA MACIEJ CIEŚLAK I KOBIETY

WERSJA SINGLOWA MARCELLO
REALIZACJA DŹWIĘKU I MIX ADAM TOCZKO, SZYMON SIEŃKO
MASTERING SZYMON SIEŃKO
PRODUKCJA MUZYCZNA ANDRZEJ SMOLIK

PROJEKT GRAFICZNY JERZY MEDYŃSKI
LICENCJA BIODRO RECORDS

license

all rights reserved

tags

about

Kobiety Gdańsk, Poland

Kobiety: pierwszy polski zespół, którego muzykę dziennikarze mogli opisać za pomocą terminu avant pop. W wolnym tłumaczeniu oznacza to ni miej ni więcej tylko piosenki zbyt dobre i kunsztowne by mogły stać się masowymi hitami. Fanów muzyki alternatywnej grupa dowodzona przez Grzegorza Nawrockiego ujmuje syntezą francuskiej zmysłowości, niemieckiej precyzji i nadbałtyckiej neurozy. ... more

contact / help

Contact Kobiety

Streaming and
Download help

Redeem code

Report this album or account